חיפוש
  • Inbal Horesh

המועמד המושלם

מה עושים כדי להתקבל למשרה מקדמת במיוחד כשאני לא המועמד המושלם לפי דרישות המשרה?



מכירים אותו? הוא עונה לכל דרישות המשרה, בעל נסיון מקצועי מדויק, מעורר השראה, שאפתן, חבר צוות מדהים והראיון אתו פשוט קולח.

מכירים את החברות שבהן כל העובדים מושלמים? ועונים בדיוק להגדרות המשרה שפורסמה בכל גיוס?

לא? אז איך זה שיש כל כך הרבה חברות צומחות ומצליחות? והרי כולנו מסכימים שהמשאב האנושי (אנחנו!) הוא הגורם המשמעותי להצלחת הארגון.

צמיחה והצלחת הארגון מונעים בעיקר מהשאפתנות של אנשיו. ההזדמנות המקצועית שניתנת לעובד מעודדת את שאפתנותו ותומכת בגישה של WINWIN (הארגון צומח כשהעובד צומח).

כשיש פער בין נסיונו המקצועי של המועמד לזה הנדרש במשרה המוצעת- זו יכולה להיות הזדמנות נהדרת עבור שני הצדדים! למועמד ניתנת הזדמנות ל"קפיצת גדילה" מקצועית ואילו הארגון מקבל עובד רעב ושאפתן.

מה לעשות אם כן, כשמוצאים משרה מעניינת אך יש לנו פערי ניסיון לעומת דרישות המשרה?

קודם כל והכי חשוב – פערים זה נהדר! אם אין לכם שום פערים אל מול דרישות המשרה החדשה זה אומר שאתם ניגשים לתפקיד זהה שלא יצמיח אתכם (אי שביעות רצוןß שחיקה מואצתß פריון נמוךß עזיבה מוקדמת..).

אז נסכים שפערים זה בסדר ואפילו מבורך?

כעת, על מנת להתמודד על המשרה, נדרש לנהל את פערי הניסיון. ומה הכוונה? במרבית המקרים, החברה יודעת להגדיר (לעצמה) מהו הנסיון ההכרחי למשרה ומה ניתן להשלמה תוך כדי העבודה.

לדוגמא – חברה יכולה לחפש FULL STACK DEVELOPER לצוות המפתחים שלה, מכיוון שיש הרבה מפתחים בארגון שמוטים FRONTEND DEVELOPMENT לא יהיה נורא אם המועמד למשרה יהיה פחות חזק בFE.

עם זאת, במקרים רבים תיאור המשרה לא משקף זאת, פשוט כי החברה שואפת להביא את המועמד הכי מדויק (הסתכלות שהיא הרבה פעמים קיצרת טווח).

לכן, כשניגשים לראיון למשרה ומזהים פערי ניסיון לעומת הדרישות שפורסמו, אני מציעה להבין היטב מה הם הפערים שיש לנו, לפרוט אותם לדברים טקטיים וברורים (למשל אני לא מכיר REACT או אני לא עושה SEARCH PPC hands-on) ולגבי כל פער- מה אני צריך כדי להתגבר עליו ולצמוח מזה (למשל – אני צריך לעבוד בצוות אם עלי ללמוד לעשות שיווק ממון בגוגל במקביל לשיווק ברשתות חברתיות, או אני צריך את סבלנות המעסיק לזמן של למידה של שפת תכנות כלשהי) ואיך הניסיון שצברתי מעמיד לרשותי כלים שיאפשרו לי להתגבר על הפער (למשל המון מוטיבציה ויכולת מוכחת של למידה עצמאית, ניהול של תחום שלא הכרתי בעבר וכו').

כמועמדים ייטב לכל לדעת בדיוק מה אתם מביאים איתכם למשרה ומה לא ואיך ניתן להתגבר על זה. אם אתם משוכנעים שאתם יכולים לעשות זאת, זה בדיוק הstate of mind הרצוי! אם אתם מרגישים שזה גדול עליכם, אז לא תצליחו לשכנע את המראיין שאתם מסוגלים.

בראיונות חשוב מאוד להקשיב, לשאול ולהבין מה מחפשים, לספר מה אתם מביאים איתכם למשרה ומדוע אתם מתאימים וגם לשקף בכנות את הפערים שלכם (אחרי שהבנתם מה נדרש). ולמה? אם תשקפו בכנות ומתוך אמונה ביכולתכם ותוכנית ברורה של איך אתם מגשרים על הפער, החברה תוכל להחליט האם היא יכולה לחיות עם החוסרים בהינתן כל היתרונות הברורים שלכם. נניח ולא תשקפו, ואפילו תתקבלו למשרה (וזה יחשב כתהליך רע של גיוס מצד החברה), הפערים יצוצו מהר וכולם יהיו מתוסכלים. וזה חבל ממש.

שורה תחתונה – אני קוראת לזה 'תלעסו בשביל המראיין'. אל תשאירו לו לחפש פערים, תנהלו את זה בחכמה כמובן, אחרת המראיין יעשה את העיבוד שלו וזה לאו דווקא יתאם למציאות וככה תפספסו משרות שיכלו להתאים. כשאתם תאמינו שהפערים אינם BIG DEAL גם המראיין יאמין לזה. זיכרו, העסקת עובד טומנת בחובה מכלול רחב של שיקולים, בהם כישוריו, נסיונו ואישיותו של המועמד לצד צרכיה ומאפייניה הספציפיים של החברה, כך שהנסיון המקצועי משמעותי אולם מהווה רק חלק מהשלם. בהצלחה, תותחים

18 צפיות